W dniach 14-16.10.2022 r Uczestnicy Projektu pn. „Nowe szanse - nowe możliwości 2021-2023”, wzięli udział w trzydniowych, wyjazdowych warsztatach terapeutycznych obejmujących zajęcia grupowe z psychologiem/pedagogiem oraz zajęcia ruchowe o charakterze rehabilitacyjnym z wykorzystaniem wód termalnych,. Warsztaty te zostały zorganizowane w ramach treningu kompetencji i umiejętności społecznych, którego założeniem jest nabycie, przywrócenie, wzmocnienie kompetencji społecznych, zaradności, samodzielności i aktywności społecznej Uczestników Projektu. Założeniem treningu jest m.in. maksymalizacja autonomii Uczestników Projektu, zdobycie przez nich własnej tożsamości, pomoc w rozwoju osobistym oraz poczucie kreacji własnego otoczenia. W wyniku realizacji niniejszego treningu Uczestnicy Projektu zostali aktywizowani społecznie, nauczyli się wyrażać emocje, stanowić o sobie, zmienili swoje nastawienie do aktywności społecznej poprzez pryzmat swoich możliwości, potencjału, marzeń, pragnień i nadziei.
Warsztaty odbyły się w górskiej miejscowości, atrakcyjnej turystycznie na ternie RP – Zakopanem. Założeniem Warsztatów było m.in. wypracowanie optymalnego modelu aktywności ruchowej i prozdrowotnego stylu życia dla uczestników warsztatów
i upowszechnienie go wśród tej grupy, podniesienie świadomości dotyczącej znaczenia aktywności ruchowej i prozdrowotnego stylu życia w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, propagowanie aktywnego trybu życia, aktywnego spędzania czasu wolnego i zwiększenie dostępu do zorganizowanych i indywidualnych form spędzania czasu wolnego oraz wskazanie sposobów na podtrzymywanie sprawności i dobrego samopoczucia psychofizycznego, upowszechnienie wiedzy z zakresu odpowiednio planowanej
i kontrolowanej aktywności ruchowej. Zajęcia terapeutyczne m.in.: dotyczyły treningu asertywności i autoprezentacji, dzięki czemu uczestnicy warsztatów nauczyli się zachowań asertywnych i nabyli umiejętności tworzenia pozytywnego wizerunku.
Projekt „Nowe szanse - nowe możliwości 2021-2023” finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany jest w ramach 9 Osi Priorytetowej Region spójny społecznie, Działania 9.1 Aktywna integracja, Poddziałania 9.1.1 Aktywna integracja – projekty konkursowe wyłącznie dla OPS/PCPR Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Dla wszystkich Uczestników Projektu, udział w nim jest całkowicie bezpłatny.